Odbiorniki samochodowe

[Porada] Podświetlenie cz. II - RPS 611 [proj. Tomasz Krug]

IMG_1302.JPG

Serwisując radioodbiornik RPS 611 produkcji dzierżoniowskiej Diory (zdjęcie 1), dokonałem pewnego odkrycia: przyciski podświetlane są zielonymi diodami LED o średnicy 3mm. Ale jak się okazuje, przy zasilaniu odbiornika z zasilacza 12V w dzień podświetlenia nie widać w ogóle, zaś po ciemku ledwo co. Nie wiem jak wyglądałoby to po podłączeniu do instalacji samochodowej i uruchomieniu silnika, kiedy to alternator zaopatruje samochód w energię elektryczną a napięcie może dochodzić do ok. 14V - pewnie niewiele lepiej. Ponieważ radio to będzie służyło wyłącznie do pokazów a ma podświetlenie - trzeba je jakoś wyeksponować. Od czasów produkcji tego modelu minęło już sporo czasu, technika poszła do przodu, oferuje dużo więcej możliwości i możemy zrobić pewne rzeczy lepiej, niż kiedyś.

ZRK "Mini" 2

zrk_mini2_1.jpg

ZRK "Mini" 2 jest to następca modelu ZRK "Mini"

W nowym modelu zmieniono między innymi design oraz stare logo ZRK zmieniono na charakterystyczne
"[U]" Unitry

„Popularny samochodowy odbiornik tranzystorowy przeznaczony do eksploatacji w samochodzie z źródłem zasilania 12,8 V lub 6,4V z możliwością przyłączania do obudowy „+” lub „-”
Przystosowany do odbioru fal długich, średnich i krótkich z modulacją amplitudy.”

Dane techniczne:

Zakresy fal:

 • długie - 150 ÷ 300 kHz
 • średnie - 525 ÷ 1605 kHz
 • krótkie - 5,85 ÷ 6,2 MHz (pasmo 49 m)

Czułość:

  Magmor P-211

  jedyny polski niezależny magnetofon samochodowy

  Magmor P-211

  Monofoniczny odtwarzacz kasetowy oparty na mechanizmie z radioodtwarzacza Diora SMT-331 "Skald", wzbogacony o selektor taśmy fe/cr i wbudowany wzmacniacz o mocy 4W z płynną regulacją tonów i regulacją głośności.

  Diora RPS-604 "Wiraż 5"

  DSC00169.JPG

  Stereofoniczny radioodtwarzacz klasy popularnej. Łączył w jednym urządzeniu radio stereofoniczne i całkiem dobry magnetofon kasetowy. Parametry techniczne takie same jak w Safari 6. Mechanizm GM-734 został opracowany w 1980 roku, w oparciu o kontrakt z włoską firmą "Autovox". RPS-604 jest następcą monofonicznego modelu RPS-601 wprowadzonego do produkcji w 1981 roku. Jako ciekawostkę warto dodać, że "Wiraż" to konstrukcja niezwykle rozwojowa. "Wiraż 4" wyposażony był w programator stacji z wybieraniem klawiszowym, "Wiraż 8 FTZ" spełniał normy kompatybilności poczty niemieckiej. Najnowocześniejsze choć zaginione są: "Wiraż" SR-320 INFO*, oraz SR-421 o dużej mocy wyjściowe 2x20W.

  Solo CR-10 (RS-805 "Safari 6 Stereo")

  DSC00167.JPG

  Radioodbiornik bliźniaczo podobny do klasycznego i znanego Safari 6 R-801. Wyposażony w dwukanałowy wzmacniacz mocy i stereo-dekoder. Prezentowany radioodbiornik wyróżnia się zakresem UKF CCIR. Muzyczna moc wyjściowa to 2x7wat przy 4ohm.
  Konstrukcja sama w sobie jest dość popularna jako Safari 6 stereo, ale opisywany jest unikatem.

  Diora SMP-401 "Traper"

  DSC00165.JPG

  Radioodbiornik samochodowy klasy popularnej. Z zewnątrz można go nie odróżnić od znanego wszystkim Safari 5,jednak był bardziej zaawansowany technicznie, bo posiada strojenie na bazie diod pojemnościowych i układ pośredniej częstotliwości również na scalaku. Podobnie jak końcówka mocy i przetwornica dla głowicy. Radio miał hit dla wyjeżdżających za granice wysoki ukf 88-104MHz ale też posiada UKF 65-74 MHz,fale długie i fale średnie. Radio produkowane w okresie 1976-1986r. Powstał też bratni radioodbiornik Traper 2 ale on nie posiadał wysokiego UKF-u

  Diora SSS-101 "Echo"

  UNITRA DIORA - ECHO SSS-101

  Pierwszy polski stereofoniczny samochodowy odbiornik radiowy. Zaprojektowany w 1977 roku.
  Wielkoseryjnie produkowany w latach 1978 - 1980.
  Układy scalone: UL1601, 2 x UL1481, tranzystory krzemowe, rezonatory ceramiczne, elektroniczne przestrajanie za pomocą diod pojemnościowych na wszystkich zakresach - to nowoczesna technologia lat 70-ych. Oryginalność konstrukcji, wyróżnia zastosowanie w odbiorniku stabilizatora zapewniającego stałość napięć, niezależnie od obciążenia i temperatury otoczenia, a także specjalnej przetwornicy, podwyższającej napięcie z 12 do 30V, co jest wymogiem przy przestrajaniu w/w warikapami.
  Wzorniczo nawiązuje do rodziny odbiorników "Akropol" i "Rekord".
  Skala podświetlana dwiema żarówkami. Wskaźnik sygnału stereo - LED.

  Diora SMT-203 "Akropol"

  DIORA - AKROPOL SMT-203

  Jeden z najnowocześniejszych odbiorników samochodowych lat 70. Nowatorska konstrukcja, z automatycznym wyszukiwaniem stacji na wszystkich zakresach.
  Elektroniczne przestrajanie na diodach pojemnościowych.
  Skala LED jak i automatyka, zwiększają komfort obsługi, szczególnie podczas jazdy.
  Przyjemne brzmienie zapewnia regulacja barwy dźwięku typu wagowego.
  Jako ciekawostkę warto dodać, że odbiornik zdobył dwa złote medale.
  Pierwszy, na Jesiennych Targach Krajowych Poznań '74, a drugi, w roku następnym, na Międzynarodowych Targach w Lipsku. Po czym zamówienia na radio były tak duże, że nawet przekraczały możliwości produkcyjne ZR DIORA.
  Następcą jest "Rekord" SMT-204 z dodatkową funkcją pamięci dla każdego zakresu.

  DANE TECHNICZNE:

   Diora SMT-204 "Rekord"

   REKORD SMT-204

   Wysokiej klasy radioodbiornik samochodowy, z automatycznym wyszukiwaniem stacji i pamięcią dostrojenia dla każdego zakresu.
   Elektroniczna skala - 13 LED.
   Wagowa regulacja barwy dźwięku.
   Ponadto, odbiornik wyposażony jest w gniazdo magnetofonu i zdalnego strojenia.

   DANE TECHNICZNE

   • moc wyjściowa: 4W
   • zakresy fal: UKF, KR, ŚR1, ŚR2, DŁ
   • pasmo przenoszenia: 100-8000Hz
   • zasilanie: 12V
   • waga: 1,2kg

   Diora SMT-331 "Skald"

   Diora SMT-331 "Skald"

   Radioodtwarzacz Skald SMT-311 to pierwszy samochodowy odbiornik radiowy z wbudowanym odtwarzaczem kaset, wprowadzony do produkcji przez ZR Diora w 1975 roku.

   Monofoniczny, trzy zakresy fal: UKF, średnie i długie. Wzmacniacz mocy zbudowany na układzie scalonym UL 1481, zapewnia moc 4W. Elektroniczna stabilizacja obrotów silnika, szybkie przewijanie taśmy w przód.

   Solidny montaż, oraz nowocześnie zaprojektowany panel wykonany z wysokiej jakości tworzyw, sprawiają że odbiornik ładnie wygląda, jest trwały i przyjemny w obsłudze.