Eltra Zg-603 "Eltron 60"

ZG-603

Kolumny estradowe o mocy 60W. Zastosowano dwa przetworniki szerokopasmowe GDS 30/30 4Ω połączone szeregowo, grające pełnym pasmem i dwa wysokotonowe GDWT 9/40 8Ω, również połączone szeregowo. Pod koniec produkcji stosowano GDWT 9/70/1 w roli głośnika wysokotonowego. Niezbyt skomplikowana zwrotnica 6dB/okt w której zastosowano kondensator 2,2 µF. Obudowa typu bass reflex z charakterystyczną prostokątną dziurą u dołu, o pojemności 150L.
ZG 603 często były nazywane "trumnami", ze względu na ogromny litraż , co przy obudowie z płyty wiórowej dawało sporą masę. Jak przystało na kolumny estradowe skrzynie nie były malowane tylko obite skajem oraz posiadały plastikowe osłonki na rogi. Wyposażono je w rączki i kółka ułatwiające transport. Kolumny te były następcami ZG 602 wyposażonymi jedynie w dwa przetworniki GDS 30/30 oraz inną obudowę.

Brzmienie kolumn było typowo estradowe i było nie do przyjęcia w warunkach domowych. Brak niskiego basu, podbite okolice 70Hz i bardzo "piszczące" tony wysokie. Średnica również bardzo agresywna i głośna. ZG 603, podobnie jak ZG 602 miały jedną ogromną zaletę, która przesądziła o ich popularności - efektywność. Grały niesamowicie głośno, w połączeniu ze wzmacniaczem Eltra Eltron 100 spokojnie wystarczały do nagłośnienia dużych sal. Agresywna wybijająca się średnica i ostre tony wysokie potrafiły zagłuszyć niejedną grupę wrzeszczących ludzi na weselu, czy też uczniów szkoły. Przez bardzo długi czas wiele podobnego sprzętu, nawet o większej mocy nie potrafiło tak głośno zagrać. Kolumny te bardzo, naprawdę bardzo długo służyły w szkołach, domach kultury i innych placówkach oświatowych, gdzie często można je spotkać nadal. Mimo zwrotnicy 6dB/okt przypadki spalenia głośników wysokotonowych były niezwykle rzadkie, GDS 30/30 także był niezniszczalny.

Była to naprawdę udana konstrukcja, może niezbyt mobilna i jednak czasami tej mocy brakowało ale jedno jest pewne - efektywnością powalała. Przy takim sprzęcie bawiło sie wiele pokoleń.

Spotykane też jako "Eltron 60".

Dane techniczne:

  • Moc: 60W
  • Impedancja: 8Ω
  • Pasmo przenoszenia: 43Hz÷12kHz

Ostatnio edytowano: 22/10/2022 - 12:19