Przestrojenie AS 952 krok po kroku [Tomasz Krug]

Jak można przeczytać w instrukcji obsługi, AS 952 (zdjęcie 1) to zupełnie inny tuner niż wszystkie. Synteza częstotliwości, elektroniczna pamięć, automatyczne wyszukiwanie stacji były czymś zupełnie nowym jak na tamte czasy. Wielu ludzi boi się przestrojenia tego tunera, ale jak się zaraz okaże, jest to bardzo proste i przyjemne. Nie taka synteza straszna, jakby się mogło wydawać.

Zanim przystąpimy do przestrojenia, musimy zaopatrzyć się w następujące rzeczy:

- siedmiosegmentowy wyświetlacz LTS5811G (można je kupić w sklepie nowyelektronik.pl) lub inny ze wspólną anodą i zielonym kolorem świecenia;
- 2 rezystory o wartości 220Ω i mocy 0,25W.

Przestrojenie odbywa się w dwóch etapach. Najpierw zajmiemy się syntezą częstotliwości. Zdejmujemy panel, odkręcamy pleksi z opisami przycisków i wyciągamy zieloną szybkę znajdującą się przy wyświetlaczu (zdjęcie 2). Demontujemy płytkę i uzupełniamy brakujące rezystory R316 i R317 (zdjęcie 3). Następnie bierzemy się za wyświetlacz. Jak się okazuje, dzisiejsze LTS5811G mają standardowe wyprowadzenia i nie będą pasowały do płytki. Wyświetlacz lutujemy jedynie w dwóch punktach, które nie są wykorzystywane, resztę połączeń musimy zrobić sami. Czerwony przewód to zasilanie (anoda), zaś pozostałe dwa (oznaczone strzałkami) to segmenty B i C (katody). Dla pewności, można przy pomocy ostrego noża usunąć fabryczne połączenia ścieżek (zdjęcie 4). Płytkę z uzupełnionymi elementami widzimy na zdjęciu 5 i możemy zamontować ją z powrotem na miejsce. Teraz czas na "przeprogramowanie" procesora, żeby działał w paśmie 88 - 108MHz. Służy do tego zworka Z65. Dla pasma OIRT zwiera ona nóżkę 1 i 6 (zdjęcie 6), dla pasma CCIR ma zwierać nóżkę 6 i 7. Odlutowujemy jej koniec podłączony do nóżki pierwszej i lutujemy do otworu po prawej stronie, połączonego z nóżką 7 (zdjęcie 7). Teraz możemy na próbę włączyć tuner. Jeśli wykonaliśmy wszystko poprawnie, na wyświetlaczu powinniśmy zobaczyć cyfrę 108 (zdjęcie 8 ). Na koniec, przy pomocy rozpuszczalnika nitro i szmatki usuwamy z szybki farbę zakrywającą puste miejsce po wyświetlaczu i możemy założyć panel. Pierwszy etap prac mamy za sobą.

Drugi etap to przestrojenie głowicy GFE 112. Należy ją wymontować i wylutować kondensatory C29, C30, C31 i C32 zaznaczone czerwonymi strzałkami zdjęciu 9 (ŻADNEGO KRUSZENIA SZCZYPCAMI!!!). Profilaktycznie można również dać nowe trymery 3-10pF (po latach styki śniedzieją i jest to przyczyną niedziałania głowicy). Pasmo najprościej jest pokryć, ustawiając dwie skrajne stacje (dół i góra pasma) na "właściwych miejscach", czyli częstotliwościach. Dla przykładu: Radio Maryja nadaje na 88,9MHz, Radio Eska na 104,9MHz. Ustawiamy na wyświetlaczu tą częstotliwość i regulując heterodyną wpasowujemy tam te stacje. Jeśli znajdą się już one tam gdzie trzeba, to i pozostałe również muszą być. Wzmocnienie sygnału regulujemy pozostałymi cewkami i trymerami, uzyskując jak najlepsze wzmocnienie, jak najmniej szumów i oczywiście odbiór stereo.

Przed zakończeniem prac warto sprawdzić baterię podtrzymania pamięci. Jeśli po wyłączeniu tunera zaprogramowane stacje kasują się, wówczas baterię należy wymienić. Gdyby ktoś miał ochotę na drobną modyfikację, odsyłam do artykułu " Diora AS-952 - nowa bateria podtrzymania pamięci [proj. Tomasz Krug]".

IMG_2636.JPG
IMG_2594.JPG
IMG_2597.JPG
IMG_2602(1).jpg
IMG_2598.JPG
IMG_2604.JPG
IMG_2613.JPG
IMG_2617.JPG
IMG_2622(1).jpg

Dodane przez: DoubleSuper8 Ostatnio edytowano: 20/02/2020 - 22:50