Radiomagnetofony

ZRK RB-141 "Party"

Radiomagnetofon "PARTY" RB-141 produkcji UNITRA-ZRK. Protoplasta późniejszej - już lubartowskiej "Wilgi" RM-301.

Na uwagę zasługują trzy zakresy fal radiowych U, D, S. Całość upakowana w obudowie charakterystycznej dla rodziny magnetofonów MK-232, podczas gdy produkowano wówczas nieco większe radiomagnetofony MK-2500, również 3-zakresowe, tyle że z regulacją barwy dźwięku.

UNITRA ZRK - PARTY RB-141 zdjęcie

ZRK MK-125 FM

MK-125 FM to magnetofon z odbiornikiem radiowym, jego produkcję rozpoczęto w 1974r.

Konstrukcja tego magnetofonu z radiem opiera się na niezawodnej mechanice ZRK MK-125 lecz z zupełnie innym układem elektrycznym jak w klasycznym MK-125 (inne rozmieszczenie elementów elektronicznych na nowo zaprojektowanej płytce) Odbiornik radiowy jedno zakresowy zaprojektowany z dwóch modułów, bloku p.cz oraz głowicy ukf.

Dane techniczne:

 • Zapis: dwuścieżkowy, monofoniczny
 • Prędkość przesuwu taśmy: 4,75 cm/sek.
 • Nierównomierność przesuwu taśmy: ~ 0,3 %.
 • Pasmo przenoszenia: 60 ÷ 10 000 Hz ( dla magnetofonu)
 • Dynamika: 43 dB
 • Antena: teleskopowa
DSC_1400.JPG

Lubartów RM-350

RM-350 jest przenośnym radiomagnetofonem.

Radio: 3 zakresy (FM / MW / LW)

Z dodatkowych funkcji jakie posiadał ten odbiornik to:
Nagrywanie na kasetę z radia lub wbudowanego mikrofonu.

Radioodbiornik opracowany został w zamiejscowym oddziale ZRK w Lubartowie w roku 1986r.

Jego bliźniaczą konstrukcją jest produkowana w Bydgoszczy i jest to Eltra RM-413 "Bogna".
Mechanizm magnetofonu to zmodyfikowany MK-250 a sekcją tunera rażąco podobna do Eltra R-603 "Alicja".

DSC00232.JPG

ZRK RMS-404

RMS-404 jest stereofonicznym radiomagnetofonem klasy popularnej, produkowanym przez Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka w Warszawie. Sprzęt ten umożliwia odbiór stacji radiowych na falach długich, średnich, krótkich oraz ultrakrótkich, zapis i odczyt kaset magnetofonowych. Posiada wbudowane 2 mikrofony szerokopasmowe umożliwiające zapis stereofoniczny. Dzięki wbudowanym gniazdom typu DIN można do niego podłączyć zewnętrzne kolumny głośnikowe o minimalnej impedancji 4 Om, inny magnetofon lub odbiornik radiowy, gramofon z wkładką piezoelektryczną oraz zewnętrzny mikrofon. Jest również możliwość podłączenia słuchawek. Mechanizm magnetofonu jest zrobiony w technologii "soft touch". Charakteryzuje się ona mniejszą nierównością przesuwu taśmy i łatwością obsługi.

CZARNY RMS 404.JPG

Eltra RMS-801 "Klaudia 2 "

RMS-801 "Klaudia 2" Radiomagnetofon stereofoniczny, o wysokiej jakości wykonania. Dobry wzmacniacz i niezłe głośniki. Na ściance czołowej u góry: skala, wskaźnik poziomu sygnału i stanu baterii, dioda "stereo", wyłącznik ARCz i przycisk oświetlenia skali, oraz sprawdzania stanu baterii. Pod kieszenią magnetofonu wyłącznik zasilania i licznik taśmy.
Na górnej ściance klawisze obsługi magnetofonu, przełącznik zakresów, siedem innych przełączników (m.in. 3 rodzaje taśmy), ustawiających tryb pracy urządzenia oraz cztery potencjometry: siła głosu, 2xbarwa tonu i balans.

UNITRA ELTRA KLAUDIA 2 - foto ARQ.JPG

Lubartów RM-803s "Daria"

RM-803s "Daria" to przenośny, stereofoniczny radiomagnetofon wyprodukowany przez zakłady w Lubartowie. "Daria" posiada dwa mikrofony (stereo). Posiada zakres fal krótkich, średnich, długich i UKF oraz funkcję ARC. Posiada także wyjście słuchawkowe i wejście DIN, AUTOSTOP i wyjście na głośniki. "Daria" posiada też wejścia zapis/odczyt.

Magnetofon ten był sprzedawany w Czechosłowacji jako Tesla K203 "Diamant" i K204 "SAFIR".

Dane techniczne:

 • Zasilanie: sieciowo 230V, bateryjnie (6 × R20) oraz zasilaczem 12V,
 • Moc wyjściowa: 2 × 3,5W / 4Ω

Zakresy fal:

 • Krótkie: 6,2 - 59 MHz,
 • Średnie: 525 - 1605 kHz,
 • Długie: 165 - 285 kHz,
 • UKF: 65,5 - 73 MHz
RM-803s_Daria_1.jpg

ZRK RB-3200

Radiomagnetofon produkowany w latach 80-tych na licencji Grundig. Obudowa wykonana z plastiku i elementów aluminiowych. Zasilanie z sieci bądź z baterii. Przemyślana konstrukcja i dobre rozplanowanie układów na przestronnej płycie PCB ułatwia naprawę i konserwację. Regulacja obrotów silnika na płycie głównej, w przeciwieństwie do innych magnetofonów, w których regulacja znajdowała się w silniku. Magnetofon posiada dwa gniazda. Jedno (DIN) umożliwia podłączenie do gramofonu, a do drugiego można podpiąć słuchawki lub dodatkowy głośnik.

Odbiór radiowy na trzech zakresach fal:

 • długich,
 • średnich,
 • ultrakrótkich.

Eltra MKR-1251 "Jola"

Jola MKR 1251 była produkowana przez zakłady Unitra Eltra w Bydgoszczy od 1973 roku jako pierwszy polski radiomagnetofon przenośny. W konstrukcji odbiornika wykorzystano licencyjny magnetofon kasetowy ZRK MK-125. Odbiór radiowy na zakresach fal długich, średnich i UKF. Wysuwana z boku (trochę za krótka) antena teleskopowa nie zapewniała najlepszego odbioru na zakresie UKF. Parametry i funkcje magnetofonu były tożsame z MK125. Zasilanie z 6 baterii R20 (łącznie 9 V, wsuwanych po 3 szt. w dwie przecięte wzdłuż tuleje z PCV), lub z umieszczanego wewnątrz miejsca na baterie (zamiennie z ogniwami), zasilacza sieciowego ZMK1 lub ZMK2, który można było również podłączyć przy pomocy kabla KZ1 zewnętrznie do gniazda zasilania 9 V, bez wyjmowania baterii.

MKR 1251 Jola. Źródło: oldradio.pl/ zdjęcie

ZRK MK-2500 automatic

ZRK MK-2500 automatic "Grundig" był w latach osiemdziesiątych jednym z najpopularniejszych polkich radiomagnetofonów.Wyprodukowany na licencji Grundig'a ,charakteryzował się bardzo dobrymi jak na tą klasę parametrami technicznymi , niezawodnością i ładnym nowoczesnym wyglądem.Odbiornik radiowy wyposażony w wewnętrzną antenę ferrytową i zewnętrzną teleskopową umożliwia odbiór fal długich ,średnich i UKF.
Istnieje też wersja eksportowa, pod słoweńską marką "Iskra". Na potrzeby odbiorcy, przystosowano zakres UKF do odbioru w standardzie CCIR 88-108MHz. Zamiast fal długich - krótkie, oraz bez zmian zakres fal średnich.

Dane techniczne:

Zakresy fal:
• fale długie: 150÷260 kHz,
• fale średnie: 525÷1605 kHz,
• UKF: 64,5÷73 MHz.
Częstotliwość pośrednia:
•AM—465 kHz
•FM—10,7 MHz

UNITRA - Iskra RM-221 zdjęcie

Eltra RM-405 "Marta"

Unitra Eltra RM-405 "Marta" - monofoniczny radiomagnetofon. Zasilanie z sieci 220 V lub z pięciu baterii R14. Maksymalna pobierana moc to 7 VA. Zakresy odbiornika: długie, średnie, ultrakrótkie. Wbudowany mikrofon pojemnościowy. Wyjście słuchawkowe 200 Ohm.

UNITRA ELTRA radiomagnetofon RM-405 MARTA zdjęcie