Nie wiem ale zapytam, to się dowiem.
- Zaloguj Zarejestruj się by odpowiadać
Może i się zmieści, a transformator też się tam zmieści?
Pytałem e-mailem jakie do tego układu mają. Czekam na odp. Jak by co to wsadzę w obudowę.
Mam różne.
Sprawdziłem trzy swoje "ładowarki" i tylko miernikiem, napięcie jest.
"Kostka" jaką przedstawiłeś na zdjęciu, jest zwykłą przetwornicą z 230Vac na 5Vdc 1A.
Radio jakie chcesz zasilić, pewnie potrzebuje mniej niż 1000mA, pod warunkiem że nie będzie używana podświetlana skala żarówkami a głośność poniżej 4W.
Pokazałeś na zdjęciu miernik poboru, podłącz poprzez ten miernik, metodą jak proponuje kolega geelo i sprawdzisz jaki jest pobierany prąd.
Diody to 1N4007, można je pozyskać ze spalonej "żarówki" ledowej(często są scalone mostki i nie przydatne) lub trochę starszej świetlówki kompaktowej, lub innej "ładowarki" czy zasilacza.
Można podłączyć odpowiedni stabilizator obniżający napięcie. Można też samymi diodami
W takich "ładowarkach" stosowany jest do stabilizacji zwykle legendarny TL431 (regulowana dioda zenera) - można zmienić dzielnik ustalający napięcie stabilizacji ... (wystarczy jeden rezystor) ...
(wystarczy jeden rezystor)
Najbardziej eleganckie rozwiązanie.
Potrzeba wtedy trochę umiejętności o których wspomnął kolega Edgor, jednak gdyby sie podjął, to potrzebne będzie rozebranie i zrobienie zdjęć od strony elementów i mozaiki. Trzeba potwierdzić budowę na TL431 lub inną równie prostą.
w 90% jest to 431 , kiedyś czytałem dokumentacje od tego cuda a tam zamiast wzoru - aplikacja - kalkulator do wyliczania rezystorów :) Ja przerabiałem zasilacze od Laptopów 19V na 14.4 (monitory) lub 15V (stare Laptopy toshiby) , ale zawsze wolę stosować stałe rezystory a nie potencjometry - potrafią się "rozjechać" ale można najpierw wstawić potencjometr - ustawić napięcie - potem go zmierzyć i wstawić stały (potencjometr nie zawsze - albo prawie zawsze się nie mieści) Pozdrawiam :)
Dał bym sobie radę. Lutować potrafię. Z prostego schematu też złożę urządzenie. Naprawa sprzętu i szukanie dziury w całym to co innego. ( Tu coś pisałem o sobie, kto chce niech czyta: https://unitraklub.pl/temat/31558?page=3#comment-136852).
Ale , jak napisałem nie chcę ingerować w ładowarkę.
Zarzuciłem sieci i może gdzieś zasilać odpowiedni się znajdzie, a jak nie to propozycję z diodami zapewne zrealizuję. Nie pali się.
Dzięki za pomysły. Dam znać o finale.
Edit
3 diody obniżają napięcie o 1,7V więc zakończy się montażem układu jak z linku #2471. Bez mostka prostowniczego .
Użyję zasilacza 9V-.
Elementy są wszędzie dostępe.
Nowe ogniwo Leclanchego generuje napięcie 1,65V a czasem jeszcze trochę wyżej. Więc dwa szeregowe R20 to może być 3,3V. Gwarantuję Ci, że jak podepniesz nawet 3,5V to nic złego się nie stanie. Pewnie i 4,0 by wytrzymało.
Wsadź te 3 diody i tyle. Chyba, że chcesz się pobawić dla sztuki, a to też ma sens.
Mostka prostowniczego nie musisz wyjmować i wówczas możesz nie dbać o biegunowość podłączenia planowanego zasilacza 9V.
Mam dylemat z SSL500.
Zabrałem się za kompletowanie i wiem, że były SSL502, 504, 506 itd.
Ciężko jest zdobyć wszystkie elementy z taką samą końcówką.
Jak uważacie. Czy taki pomieszany zestaw np. 502, 504 można uznać za zestaw SSL?
Trochę durne pytanie. :)
- « pierwsza
- ‹ poprzednia
- …
- 244
- 245
- 246
- 247
- 248
- 249
- 250
- 251
- 252
- …
- następna ›
- ostatnia »











Bo dużo prądu żre z tych R20. To takie radio "no name".
Sąsiadka ma akumulatory, ale zapomina ładować.
Miało kiedyś zasilacz, ale zapodział się.
Patrzyłem na ten zasilacz wysyłany z W.B, ale nieopatrznie przy sprzątaniu przekręci pokrętło i będzie katastrofa. Może zakupię z Chin ze dwa. Może któryś podziała dłużej :)
Ten by się zmieścił pod klapką na baterię. https://sklep.avt.pl/pl/products/uniwersalny-modul-zasilajacy-3-...
Jak by co - lutować potrafię.
-. .. . / .-.. .. -.-. --.. / -.. -. .. --..-- / ... .--. .-. .- .-- / -... -.-- / -.. -. .. / ... .. ..-.. / .-.. .. -.-. --.. -.-- .-.. -.-- .-.-.-