Części i Podzespoły

[Porada] Regeneracja potencjometrów dostrojczych (PRków) [Tomasz Krug]

IMG_7478.JPG

Podczas regulacji niektórych rzeczy natrafiamy na problemy - kręcenie potencjometrem dostrojczym (PRkiem) nic nie daje lub coś zaczyna się wzbudzać, przerywać i nie jesteśmy w stanie ustawić odpowiedniej wartości np. prądu spoczynkowego, prawidłowych obrotów silnika, wskazań wskaźnika itp. Nie trudno wówczas zauważyć, że styk ślizgacza potencjometru dostrojczego jest czarny (zdjęcie 1) i wówczas nie przewodzi prądu lub nie działa w pełnym zakresie. O ile potencjometr w tym przypadku zazwyczaj wymienia się na nowy, to często się zdarza, że nie mamy akurat takiego na stanie, w sklepie jak na złość też nie ma, inny nie pasuje ze względu na rozstaw wyprowadzeń i stoimy z robotą. Ale jak się zaraz okaże, da się to naprawić w kilka minut.

[Porada] Głowice produkcji ZRK

Zestawienie danych elektrycznych i konstrukcyjnych głowic produkcji ZRK.JPG

Zestawienie danych elektrycznych i konstrukcyjnych głowic produkcji ZRK

Pozdrawiam! MaTeL_98

[Porada] Gniazda i wtyki DIN suplement

din1.jpg

Porady na temat gniazd i wtyków DIN:

[Porada] Nowe szybki do kolorofonów [proj. Tomasz Krug]

IMG_4776.jpg

W niektórych kolorofonach stosowano kolorowe szybki, dające odpowiednią barwę światła. Zdarza się, że któraś z nich jest pęknięta i pojawia się problem: skąd taką wziąć? Oryginalnie stosowano tam szkło witrażowe, które dzisiaj do tanich rzeczy nie należy - koszt rzędu 2000zł/1m2, a kawałków raczej nikt nie sprzedaje. Jest jednak pewien inny sposób, zdecydowanie tańszy i skuteczny. Pokażę to na przykładzie kolorofonu Fonobłysk (zdjęcie 1), jednak w przypadku innych modeli sposób wykonania jest taki sam. Tym razem będziemy bawić się w szklarzy.

[Porada] Regeneracja potencjometrów z grzechotką

przed regeneracją

Witam wszystkich, może niektórzy już taki robili, może dla innych będzie to przydatna rada, w każdym razie dotyczy to potków z grzechotką.

  Cała zabawa polega na zakupie zwykłego potka 2x100k w moim przypadku, stary trzeba rozłożyć na części pierwsze, do tego celu przydatny będzie jakiś stożkowy kamień szlifierski ew. jakieś wiertło. Ponieważ tarczka w tym potku jest zaprasowana - trzeba ten nit zeszlifować, potem odginamy łapki korpusu i pierwszą płytkę mamy już w ręce, żeby dostać się do drugiej trzeba troszkę pod szlifować ośkę, aby suwaki udało się wyjąć.

[Porada] Renowacja czarnych gałek [Tomasz Krug]

IMG_1060.JPG

W niektórych polskich sprzętach z czarnymi panelami stosowano malowane bądź anodowane gałki. I jedne, i drugie mają niestety to do siebie, że z biegiem czasu może z nich odchodzić farba lub po prostu płowieją. Nie wygląda to zbyt ładnie. Czy dzisiaj można je gdzieś oddać do anodowania i ile to kosztuje - niestety nie wiem ale może być drogo. Jednak przy odrobinie wprawy i sprytu można odnowić gałki w domowych warunkach i niskim kosztem, uzyskując przy tym całkiem dobre efekty.

Gałki do renowacji widzimy na zdjęciu 1. Tym razem pobawimy się w lakierników. Potrzebować będziemy:

- czarną farbę w sprayu - matową lub błyszczącą, w zależności jak były zrobione gałki;
- rozpuszczalnik nitro - do odtłuszczenia powierzchni przed malowaniem;

Tonsil SAZ 1,7

Silnik Tonsil SAZ 1,7

Silnik produkowany przez firmę Tonsil, stosowany w magnetofonie ZRK "Tonette".

Dane techniczne:

  • Prędkość znamionowa: 2800 obr./min.
  • Moment znamionowy: 60cmG
  • Zasilanie: 220 V; 50 Hz
  • Masa: ≈ 1kg

[Porada] Demontaż głowic UKF w amplitunerach Amator [Tomasz Krug]

IMG_0947.JPG

Przestrojenie tunera wiąże się zawsze z usunięciem bądź wymianą niektórych elementów w głowicy UKF. Można znaleźć instrukcje, które podają, co usunąć lub czym zastąpić. Wiele tunerów i amplitunerów np. z Diory posiada głowice w postaci płytki umieszczonej w metalowej obudowie, która z kolei jest wlutowana do płyty głównej tunera. Owe instrukcje są zrobione dla leniwych i podają, że kondensatory można usunąć poprzez ich wykruszenie szczypcami. Jeśli coś trzeba wymienić, zostawia się nóżki po starym kondensatorze i do nich lutuje nowy. Z doświadczenia wiem, że nie zawsze jest to możliwe (np.

[Porada] Podświetlenie cz. I - wskaźniki polskie [proj. Tomasz Krug]

IMG_0848.JPG

Ładnie podświetlona skala i inne elementy sprzętu zwiększają jego walory estetyczne i nadają mu klimat. Naprawiając amplituner Duet we wskaźniku natrafiłem na jakąś malutką żarówkę, wlutowaną do oprawki R5. Była spalona i nie bardzo wiedziałem co wstawić. W końcu na Allegro znalazłem miniaturowe żaróweczki 3x7mm 6V 50mA (w sklepie elektronicznym takich nie mieli). Postanowiłem kupić kilka sztuk i zobaczyć, jaki będzie efekt. Po wstawieniu wskaźnik był pięknie podświetlony i śmiało mogłem powiedzieć, że znalazłem patent. Innym razem naprawiając Amatora, wstawiłem ową żarówkę we wskazówce zamiast R5 6V 30mA, która oprócz wydzielania ciepła i poboru prądu nie dawała zupełnie nic. Jakież było moje zdziwienie i radość, kiedy okazało się, że wreszcie widać podświetloną wskazówkę.