Nie wiem ale zapytam, to się dowiem.
- Zaloguj Zarejestruj się by odpowiadać
Witam
Ostatnio stałem się właścicielem telewizora "Cygnus T401A". Od początku był sprawny technicznie, wymieniłem tylko kondensator 470 uF, 40V, oraz nasmarowałem potencjometry.
Mam do Was pytanie. Czy powinienem coś jeszcze sprawdzić, zmierzyć lub wymienić w odbiorniku aby uniknąć awarii w przyszłości?
Macie jakieś sprawdzone sposoby na buczące transformatory sieciowe na rdzeniach CP?
U mnie akurat TS80/11 z Kleopatry.
Macie jakieś sprawdzone sposoby na buczące transformatory sieciowe na rdzeniach CP?
U mnie akurat TS80/11 z Kleopatry.
Próbowałeś wyjąć go i postawić na stole np. na jakiejś gumie i posłuchać czy też buczy? Jeżeli tak by było to można spróbować pomalować czymś rdzeń z boku, żeby farba skleiła blachy rdzenia.
Malowanie nic nie pomoże. Bez odpowiedniego narzędzia (tzw. bandownicy) i próżniowego pieca niewiele można zrobić. Robiliśmy trafka niewielkiej mocy do naszego projektu mikro wieży (tuner FM i wzmacniacz 2x 20W) kolega, który na co dzień miał do czynienia z trafami wykonał około 20 tych trafek. Prąd biegu jałowego przy idealnie dobranych rdzeniach, spiętych taśmą i zaimpregnowanych jakimś środkiem do tego przeznaczonym, po wygrzaniu w piecu próżniowym miał wartość 5-6 mA. Co było wynikiem rewelacyjnym jak na trafka 60VA. Będzie trudno coś z tym buczeniem zrobić.
Macie jakieś sprawdzone sposoby na buczące transformatory sieciowe na rdzeniach CP?
U mnie akurat TS80/11 z Kleopatry.
Tak, zalać celnie cyjanoakrylem Loctite 401, ale już po ściśnięciu rdzenia, żeby cyjaczek nie wszedł na powierzchnię przylegania połówek rdzenia przed ściśnięciem. Celnie to znaczy tam, gdzie prawdopodobnie jest luz blach. To można z grubsza ustalić "na słuch" trzymając trafo w paluchach. W rękawiczkach izolacyjnych polecam!
Naprawiam programator Radmora 5102. Do wymiany są kondensatory przy sensorach 4,7nF - 8 szt. Rozrzut ich pojemności od 2nF do 4,2nF (C602 do C609). Akurat nie mam tylu sztuk, więc wlutowałem 6,8nF. Będzie to działać? Na razie nie sprawdzałem jeszcze, bo Radmor "w klapkach". Muszę jeszcze wyczyścić przełącznik zakresów i przejrzeć cały tor radiowy.
Może ktoś "ćwiczył" podobny temat?
Trochę spadnie czułość sensorów, ale nieznacznie. Spoko bym wlutował 6n8, ale zwróć uwagę na ich napięcie pracy. Półwatowe czy tam jednowatowe 3M9 wsadzili, bo innych 3M9 nie mieli ? Raczej nie dlatego.
Tam jest trudny dostęp czy co innego przemawia za unikiem przed powtórną wymianą 8 sztuk jakby co ?
Dostęp jest dobry, tylko nie chciałem stanąć w miejscu, ale jak nie będzie działać dobrze to kupię takie, jak trzeba i wymienię.
Dostęp jest dobry, tylko nie chciałem stanąć w miejscu, ale jak nie będzie działać dobrze to kupię takie, jak trzeba i wymienię.
To zrozumiałe, też nie lubię niechcianych przestojów.
- « pierwsza
- ‹ poprzednia
- …
- 230
- 231
- 232
- 233
- 234
- 235
- 236
- 237
- 238
- …
- następna ›
- ostatnia »
















Dzięki za podpowiedź.