Nie wiem ale zapytam, to się dowiem.
- Zaloguj Zarejestruj się by odpowiadać
Wstępnie skalibrowałem tego radmora i popatrzcie na taką ciekawostkę: podłączyłem dwie V640-stki pod jeden kanał do pomiaru napięcia prądu podkładu na punkcie pomiarowym K118 dla taśmy Fe. Na zakresie pomiarowym 15V pokazują 12V, zaś na zakresie pomiarowym 50V pokazują po 9V (między multimetrami jest minimalna różnica wskazań, niestety nie wiem który ciut oszukuje). Skąd aż taka różnica w wyniku? Praktyka pomiarów nakazuje odczyt na jak największym wychyleniu wskazówki, ale tu jest różnica 3V czyli 25% lub 30% w zależności w którą stronę policzymy. Częstotliwość generatora 104kHz.
Wstępnie skalibrowałem tego radmora i popatrzcie na taką ciekawostkę: podłączyłem dwie V640-stki pod jeden kanał do pomiaru napięcia prądu podkładu na punkcie pomiarowym K118 dla taśmy Fe. Na zakresie pomiarowym 15V pokazują 12V, zaś na zakresie pomiarowym 50V pokazują po 9V (między multimetrami jest minimalna różnica wskazań, niestety nie wiem który ciut oszukuje). Skąd aż taka różnica w wyniku? Praktyka pomiarów nakazuje odczyt na jak największym wychyleniu wskazówki, ale tu jest różnica 3V czyli 25% lub 30% w zależności w którą stronę policzymy. Częstotliwość generatora 104kHz.
Prawdopodobnie źle ustawiona kompensacja w miernikach. Z czasem sama się rozjeżdża. Zerknij na serwisówkę i na schemat V640.
Jak te "ciut" to jest mniej niż 1,5%, to mieści się w normie.
Poza tym i tak są łaskawe, że przy 104 kHz jeszcze mierzą - o tym trzeba pamiętać, fabrycznie są gwarantowane do 20 kHz.
Sądziłem, że dla V640 pomiar 100kHz to tak z palcem w ... Nagrałem nutę na 5430, odtwarza na drugiej kieszeni tak samo, puściłem na R5532 i jest chyba tak samo, i na M7020 ZRK nie słyszę jakiejś różnicy. Taśma żółty Basf LH-E1 C90.
Poza tym i tak są łaskawe, że przy 104 kHz jeszcze mierzą - o tym trzeba pamiętać, fabrycznie są gwarantowane do 20 kHz.
Tak zostały zaprojektowane. Dla pomiarów wyższych częstotliwości stosuje się sondę np. V40.25.
Odnośnie dokładności pomiarów przebiegów odkształconych:
Odnośnie samej kalibracji to aby "0dB" świeciło się na wskaźniku wysterowania to na wyjściu układu dolby jest ok. 0,8V, taśma poziom dolby Teac test tape MTT-150 200nWb/m.
edit - i okazało się, że trafiłem. Poziom odniesienia dla układu TEA0665 to 387,5mV=0db=-6dBm i te -6dBm pokazuje V640 podpięty pod punkt kontrolny w module dolby wyprowadzony przy pin7 scalaka. Na wskaźniku wysterowania świeci się -1dB (wskaźnik wysterowania nie ma pr-ek regulacyjnych). U wejściowe na moduł dolby to 34mV, wyjściowe 780mV. Pozostało ustawić prąd podkładu. Dla taśm Fe coś wiadomo - na bazie tranzystora T133 ma być 5,1V, dla Cr i metal nie ma żadnych danych.
A poza wszystkim ciekaw jestem jakby nagrywał ten radmor po wstawieniu hxpro od diory 506.
Kolejne przybliżenie - za pomocą funkcji kopiowanie ustawiłem napięcie wejściowe wzmacniaczy zapisu - wychodzi 25mV dla kopiowanego testu dolby 400Hz. Napięcie prądu podkładu to 16V na punktach K116/118 - nagrywa nawet całkiem dobrze, ale zwiększyłem napięcie na bazie T133 do 6V. Macie jakieś inne pomysły?
z innej beczki - znalazłem tu przypadkiem wątek o znaczeniu "dolby" tego radmora. Na moim jest "NR SYSTEM" , a znalazłem tu fotkę z oznaczeniem "DOLBY NR" na płycie czołowej. Czyli od któregoś momentu zaczęła się "konspiracja".
Zdaje się, że za użycie znaku zastrzeżonego DOLBY trzeba było bulić jakieś grosiwo.
Z tymi napięciami to Ci nie pomogę, nie znam tego układu :-(.
Jeśli czegoś nie mogę ogarnąć i pomocy znikąd nijakiej wypatrywać próżno, to próbuję rozwinąć narzędzie do ogarniania. Pojemne jest, tam się wszystko zmieści, ma tyle scalaczków ile gwiazd w naszej galaktyce a layout przestrzenny ścieżek jeszcze dziesięć razy tyle ;-).
Także tego...
Pytanie co do silnika do Finezji. Jak najlepiej jest zamocować koło pasowe? Oryginalne było chyba klejone, a chciałbym zostawić sobie furtkę w przypadku potrzeby serwisowania ponownie silnika.
Zdaje się, że za użycie znaku zastrzeżonego DOLBY trzeba było bulić jakieś grosiwo.
Z tymi napięciami to Ci nie pomogę, nie znam tego układu :-(.
Jeśli czegoś nie mogę ogarnąć i pomocy znikąd nijakiej wypatrywać próżno, to próbuję rozwinąć narzędzie do ogarniania. Pojemne jest, tam się wszystko zmieści, ma tyle scalaczków ile gwiazd w naszej galaktyce a layout przestrzenny ścieżek jeszcze dziesięć razy tyle ;-).
Także tego...
To są jakieś jaja to podejście Radmora w podawaniu niezbędnych wielkości do serwisowania. Diora, ZRK czy Fonica nie miały z tym żadnego problemu. W ogóle to istniała serwisówka 5430?
- « pierwsza
- ‹ poprzednia
- …
- 232
- 233
- 234
- 235
- 236
- 237
- 238
- 239
- 240
- …
- następna ›
- ostatnia »












Bo może była :-))).
Jak takiego dziwoląga jak MAK trzymano w tajemnicy to nie ma zdziwienia ;-).
Napięcia sygnału w ogóle rzadko widywałem na schematach sprzętów audio Unitry.
Przy braku instrukcji trzeba ją sobie stworzyć samemu. To się zwykle da zrobić, tylko jest czasochłonne i upierdliwe. Leć na logikę, na własny rozum i zrobisz.